تصادف قزوین برخورد پرونده ماه رمضان اخبار حوادث

تصادف: قزوین برخورد پرونده ماه رمضان اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار اجتماعی بعضی محدودیت‌ها در اجرای کنسرت زنان سلیقه‌ای است/ برخورد گشت ارشادی در عنوان حجاب جوابگو نیست ، ابتکار

معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور با اشاره به حضور خانواده‌ها در ورزشگاه آزادی جهت تماشای بازی تیم ملی در جام جهانی نسبت به حل کامل این مساله ابراز امیدواری

بعضی محدودیت‌ها در اجرای کنسرت زنان سلیقه‌ای است/ برخورد گشت ارشادی در عنوان حجاب جوابگو نیست ، ابتکار

ابتکار: بعضی محدودیت ها در اجرای کنسرت زنان سلیقه ای است/ برخورد گشت ارشادی در عنوان حجاب جوابگو نیست

عبارات مهم : برخورد

معاون امور زنان و خانواده مدیر جمهور با اشاره به حضور خانواده ها در ورزشگاه آزادی جهت تماشای بازی تیم ملی در جام جهانی نسبت به حل کامل این مساله ابراز امیدواری کرد.

معصومه ابتکار در گفت وگو با ایسنا، همچنین ضمن اشاره به عدم پوشش مسابقه های تیم فوتسال زنان در صدا و سیما و دستاورد تیم ملی کشور عزیزمان ایران در مسابقه های قهرمانی آسیا گفت: در دو نوبت، یکبار تلفنی و یکبار هم حضوری با آقای علی عسگری ریاست صدا و سیما در مورد این عنوان صحبت کردم و گفتم تلاش کنید موانع مقداری برطرف شود، اینکه دختران احساس کنند فعالیتشان دیده نمی شود درست نیست. بحث موازین وجود دارد و دختران ما هم همه با پوشش اسلامی حضور دارند و ورزشی هم که در حال انجام آن هستند می تواند در بیننده امید ایجاد کند و جهت مردم خبر مثبتی دارد. به هر حال امیدوارم این بازبینی انجام شود. این درخواست ما بوده و پیگیری هم کردیم.

ابتکار در مورد میزان نتیجه بخش بودن پیگیری های معاونت زنان افزود: توصیه ای که وجود دارد این است که بعضی ابتدای انقلاب فکر می کردند باید ورزش بانوان را کنار بگذاریم. ولی اینطور نبود و نظر های روشن امام راه را باز کرد. همچنین تلاش خود زن ها این تفکر را کنار زد. زن هایی مثل فائزه هاشمی، زن طاهریان و… واقعا فداکارانه صف شکنی کردند. ما با صبوری و منطق پیش رفتیم. امروز هنگامی که به تصوری که آن وقت داشتیم و مشکلاتی که بود -مثل اینکه ورزش زن ها تا مدت ها در اخبار هیچ جایگاهی نداشت- نگاه می کنیم، می بینیم که الان اوضاع بهتر شده است و امیدوار می شویم که این مسیر رو به اصلاح و اصلاح است.

بعضی محدودیت‌ها در اجرای کنسرت زنان سلیقه‌ای است/ برخورد گشت ارشادی در عنوان حجاب جوابگو نیست ، ابتکار

معاون امور زنان و خانواده مدیر جمهور ادامه داد: علی رغم عده ‍ای که دائم القا می کنند امید نیست، ناامید نیستیم؛ چراکه سیر تحولات جامعه نشان می دهد جای امید بسیار وجود دارد، به خاص همت خود زن ایرانی نشان می دهد که با تاب آوری و صبوری آنها، کار پیش می رود؛ چنانکه جایی که فکر می کردیم راه بسته است راه باز شده است و با رعایت الزامات پیش رفته ایم. امروز تمام فدراسیون ها معاون زن دارند که اتفاق مهمی است و در تمام آنها نیز جهت ورزش قهرمانی زنان کار و تلاش خاص ای می شود. همچنین بر خلاف گذشته که گفته می شد ضرورتی ندارد که به زنان پرداخته شود، دولت در حال کار کردن روی این مباحث است.

هیچ مشکلی با حضور خانواده ها در ورزشگاه آزادی پیش نیامد

معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور با اشاره به حضور خانواده‌ها در ورزشگاه آزادی جهت تماشای بازی تیم ملی در جام جهانی نسبت به حل کامل این مساله ابراز امیدواری

ابتکار راجع به آخرین اوضاع امکان حضور زنان در ورزشگاه ها و تهیه شیوه نامه مربوطه نیز توضیح داد: در مورد این عنوان شیوه نامه ای به کمیسیون دولت آمد و مورد وفاق قرار گرفت. بعد هم قرار بر این شد که محوریت کار روی این عنوان بر عهده وزارت ورزش باشد تا جهت فراهم کردن شرایط در ورزشگاه ها، امکان حضور زنان از نظر فضای نشستن، مسیرهای عبور و مرور، سرویس های بهداشتی و … فراهم شود. استانداردسازی هایی نیز مورد نیاز است تا امکان حضور زنان فراهم شود. مساله دیگر نیز در مورد فضای فرهنگی هست؛ نگرانی ای که مردها و حتی زن ها دارند این است که گاهی فضا و ادبیاتی در ورزشگاه ها وجود دارد که حضور زن ها با چنین ادبیاتی، شأن زنان را دچار خدشه نکند. ولی باید روی این مسأله کار کرد و این کار هم شدنی است.

وی افزود: الان فضای هواداران تیم های ورزشی تفاوت دارد و با کارهای آموزشی می توان کارها خوبی در این زمینه انجام داد. به هرحال الان این خبر است که تعدادی از زنان با لباس مبدل در ورزشگاه حضور پیدا می کنند. این دختران علاقه مند هستند و دوست دارند که بازی ها را ببینند. اشتیاقی است که وجود دارد و امیدواریم با مشورت ها این عنوان را نیز به تدریج حل و با صحبت با گروه های متفاوت راه را باز کنیم؛ بنابراین از تحولاتی که اتفاق افتاده ناامید نیستیم. خوشبختانه در جریان نمایش بازی های تیم ملی فوتبال کشور با پرتغال و اسپانیا این اتفاق افتاد و مشکلی هم پیش نیامد و امیدواریم این مساله کاملا حل شود.

معاون امور زنان و خانواده مدیر جمهور همچنین با بیان اینکه خودش هم تا جایی که بتواند و وقت داشته باشد، ورزش می کند افزود: ممن ثلا پیاده روی می کنم. در دوره دانش آموزی و دانشجویی علاقه زیادی به والیبال داشتم و در تیم والیبال مدرسه بودم. علاقه زیادی به دوچرخه سواری دارم که البته الان چندان وقت و امکانش نیست. به شنا هم می پردازم. یکی از عالی ترین ورزش ها پیاده روی، آن هم در محیط زیست است.

بعضی محدودیت‌ها در اجرای کنسرت زنان سلیقه‌ای است/ برخورد گشت ارشادی در عنوان حجاب جوابگو نیست ، ابتکار

اعمال محدودیت های سلیقه ای در اجرای کنسرت زنان

وی در پاسخ به سوالی در مورد محدودیت هایی که جهت اجرای کنسرت های زنان وجود دارد، نیز گفت: این عنوان سلیقه ای هست. در مشهد در ایام عید اپرایی با حضور زن ها برگزار شد و هیچ مشکلی هم به وجود نیامد. چند شب هم اجرا شد. البته آنها هم گفتند دریافت مجوز سخت بوده؛ با این حال در دهه فجر و جشنواره موسیقی مواردی از این اتفاقات را دیدیم. جهت نخستین بار هم شاهد حضور یک رهبر ارکستر زن بودیم ولی در عین حال شاهد محدودیت ها هم هستیم. به هر حال باید با صبوری و منطق پیش برویم. در این حوزه پیشرفت داشتیم، اگر با اوضاع گذشته مقایسه کنیم، الان تعداد زیادی از زن ها در این عرصه حضور دارند و موفق هستند.

ابتکار اظهار کرد: همان وقت هم با وزیر فرهنگ و ارشاد صحبت هایی کردم که آیا این محدودیت ها اعمال می شود؟ در توئیتر هم مطلبی نوشتم که ای کاش این محدودیت ها وجود نداشته باشد. فکر می کنم شرایط رو به اصلاح است و این برخوردها سلیقه ای هست. فعالیت های ما و آنچه در چارچوب شرع مقدس و موازین اسلامی صورت می گیرد امیدوار کننده و خوب هست. به هر حال در همه جوامع سقف شیشه ای و نگاه تبعیض آمیز وجود دارد؛ ولی فکر می کنم شرایط رو به اصلاح هست. اتفاقا چندی پیش کنسرت ویولون و پیانویی در تالار وحدت برگزار شد که فکر نمی کردم این دو ساز بتوانند چنین آثار جذابی را خلق کند.

معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور با اشاره به حضور خانواده‌ها در ورزشگاه آزادی جهت تماشای بازی تیم ملی در جام جهانی نسبت به حل کامل این مساله ابراز امیدواری

وی ادامه داد: به تازگی کنسرت گروه آوازی نایریکا که کار زن مینو رضایی و تیمشان است را دیدم. در گلریزانی که جهت آزادسازی زنان معسر زندانی انجام شد، این گروه حضور یافت و هنرنمایی فوق العاده ای کرد.

معاون امور زنان و خانواده در پاسخ به این پرسش که این برخوردها از سوی دولت اتفاق می افتد یا ارگان های دیگر؟ تصریح کرد: گاهی افرادی بوده اند که از جانب دولت برخوردهایی کرده اند، ولی زیاد از جانب جاهای دیگر فشارهایی وجود داشته هست، آن هم از جاهایی که هم با پرسشها آشنایی ندارند و هم پیش داوری هایی دارند. هنگامی که آمدند و از نزدیک عنوان را دیدند و آشنا شدند و ضوابط و موازین را دیدند، مسئله حل شد.

بعضی محدودیت‌ها در اجرای کنسرت زنان سلیقه‌ای است/ برخورد گشت ارشادی در عنوان حجاب جوابگو نیست ، ابتکار

برخورد گشت ارشادی در بحث حجاب جوابگو نیست

ابتکار راجع به برخورد گشت ارشاد با دختری در پارک که خبرساز شد و نتیجه پیگیری های معاونت زنان نیز به ایسنا گفت: در وهله اول اطلاعی که به ما رسید این بود که این مامور تعلیق شده است هست. خود آقای رحمانی (وزیر کشور) هم دستور داده بودند که پیگیری شود ولی طبیعی است که نیروی انتظامی جهت خودش، مردم و کشور جایگاهی دارد. ما هم نمی خواهیم جایگاه نیروی انتظامی خدشه دار شود؛ روشن است که این نحوه برخورد در بحث حجاب جوابگو نیست. راهکار برخورد با این مسائل، مناسبات اجتماعی و فرهنگی، این ظاهر برخوردها نیست. در سالهای قبل هم در شورای شهر در رابطه با این بحث موضع گیری کردم. اعتقاد دارم این یک مساله فرهنگی است و نباید اجازه دهیم چنین برخوردهایی در جامعه اتفاق بیفتند. اگر قانونی هم الان هست، فردی که در حال اجرای قانون است باید آموزش های کافی جهت اجرای صحیح و منطقی ببیند. هر برخورد توام با ضرب و شتم غیر قابل قبول هست. به هر حال این مساله مورد توجه قرار داده شد و عنوان برخورد صحیح و اصلاح واکنش‌ها و این خبر به گوش دولت و گشت ارشاد رسید.

برخی نگرانی ها از سیر تحولات در خانواده ها

وی در ادامه صحبتهایش با اشاره به عنوان « گفتگوی بین نسلی» گفت: یکی از رویکردهایی که در بحث “خانواده شکوفا” دنبال می کنیم این است که سیر تحولات خانواده ها نگرانی هایی را ایجاد کرده هست. یکی از این نگرانی ها این است که گفت وگوی نسل جوان و داخل خانواده کم شده است و ارتباطات و پیوندها عاطفی که جهت ثبات و آرامش جامعه نیاز است تحت تاثیر شتاب زندگی صنعتی، کار و حتی همین تلفن های همراه قرار گرفته هست. روابط انسانی شالوده رشد شخصیتی افراد است و در صورتی که افراد مهارت ارتباطی نداشته باشند، در جامعه هم دچار مسئله می شوند.

معاون امور زنان و خانواده مدیر جمهور افزود: مهارت ارتباطی در جامعه باید از سطح دبستان آموزش داده شود. در غیر این صورت هم داخل خانواده و هم در سطح جامعه دچار مسئله می شویم و قدرت شنیدن و پردازش مطالب نظر ها و خواسته های یکدیگر را از دست می دهیم. این اتفاق ممکن است بین همسران، یا والدین و حتی بین خود فرزندان به وجود بیاید و زنگ خطر بزرگی هست. فرزندان ممکن است فکر کنند صدایشان شنیده نمی شود. فرزند ها می گویند: «ما می خواهم خودمان باشیم». ولی اینکه فرد فکر می کند در جامعه، خانواده و …نمی گذارند که او خودش باشد و حرف هایش را بزند و…زنگ خطر هست. دختران به علت سقف های شیشه ای و پرسشها فرهنگی خیلی زیاد آسیب می بینند. پسرها آخرش بیرون از منزل می روند ولی دخترها چه می کنند؟ کجا می توانند حرف هایشان را بزنند؟ بنابراین مسله گفتگوی ملی خانواده و گفتگوی بین نسلی، مساله مهمی است.

ابتکار اظهار کرد: پرسشها زیادی است که اگر جوانان در فضای به دور از جنجال ها راجع به آن حرف بزنند خیلی از آنها حل شده است و نگاه های هر دو طرف تعدیل می شود. گاهی در دانشگاه ها که حاضر می شوم می بینم اطلاعات و آماری بین جوانان وجود دارد که هنگامی که آنها را تشریح می کنیم تازه می بینند که صورت مساله عوض کردن می کند. گاهی ما به علت شکل نگرفتن این گفتگو، صورت مساله را اشتباه متوجه می شویم.

واژه های کلیدی: برخورد | خانواده | خانواده | ورزشگاه | نحوه برخورد | معصومه ابتکار | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs