تصادف قزوین برخورد پرونده ماه رمضان اخبار حوادث

تصادف: قزوین برخورد پرونده ماه رمضان اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار اجتماعی پای درد دل کسبه پلاسکو

برخی از کسبه آسیب دیده ساختمان پلاسکو که امروز مصادف با آتش گرفتن و فرو ریختن این ساختمان در محل وقوع اتفاق تجمع کرده بودند، گلایه‌هایی از وعده‌های عمل نشده تا

پای درد دل کسبه پلاسکو

پای درد دل کسبه پلاسکو

عبارات مهم : مجموعه

برخی از کسبه آسیب دیده ساختمان پلاسکو که امروز مصادف با آتش گرفتن و فرو ریختن این ساختمان در محل وقوع اتفاق تجمع کرده بودند، گلایه هایی از وعده های عمل نشده تا ساختن مجدد پلاسکو که یک سال است به تاخیر افتاده، مطرح کردند.

به گزارش ایسنا، امروز سی ام دی ماه مصادف با سالگرد آتش سوزی و فروریختن ساختمان ۵۳ ساله پلاسکو، کسبه این ساختمان تجاری قدیمی برابر محل کار سابقه ارزش تجمع کرده بودند تا از اوضاع خود و وعده های عمل نشده مسئولان گلایه کنند. گرچه در میان این تجمع کنندگان همگی معترض بودند و از وضع بدشان می نالیدند، ولی زیاد از همه ناله های پیرمردی توجهات را به خود جلب می کرد که به گفته خودش ۴۵ سال و به گفته کسبه قدیمی ۴۸ سال در پلاسکو کارگری و گذران زندگی می کرد، ولی بعد از این اتفاق تا به امروز بدون کار شده است بود و از وضعیتش می نالید و می گفت: «به خدا قسم که یک سال است بیکارم و شغل و درآمدی ندارم، آیا کسی پیگیری نمی کند و به داد ما نمی رسد»

پای درد دل کسبه پلاسکو

یکی دیگر از کسبه قدیمی ساختمان پلاسکو که در این میان می خواست صحبت کند اینگونه شروع کرد که روزهای اول وعده های قشنگی روبروی ساختمان پلاسکو که تخریب شده است بود به ما دادند. ولی باید پرسید که کدام یک از این وعده ها عملی شده است است؟ پلاسکونشینان آسیب دیده تعیین وظیفه زندگی و کاسبی ارزش را در ساختمان پلاسکو می خواهند و مشخص نیست چه کسی می خواهد پاسخگوی بیش از ۶۰۰ کسبه بلاتکلیف ساختمان پلاسکو باشد، ولی بعد از گذشت یک سال از فاجعه ملی به نام پلاسکو هنوز خبری از وعده ها نیست، ولی باید به مسئولان گفت که اگر نمی توانند وعده هایشان را عملی کنند به مردم بگویند تا اذهان عمومی مشخص شود، آیا که امروز نه تنها ۶۰۰ کسبه پلاسکو بلکه دهها هزار نفر دیگر نیز که به صورت غیرمستقیم با این مجموعه کار می کردند، بلاتکلیف هستند و نمی دانند چه کاری انجام دهند.

وی افزود: در شرایطی که رکود حاکم است با هر کدام از کسبه پلاسکو که صحبت کنیم چه در ساختمان نور باشند و چه در ساختمان تجارت جهانی، بازار فردوسی، بازار پایتخت کشور عزیزمان ایران یا جایی دیگر رضایتی از اوضاع کاسبی خود و معیشت ارزش ندارند. البته اگر از همان روز اول وعده های داده شده است اجرایی می شد همه کسبه دلگرم می شدند. به عنوان مثال اگر بعد از اسکان کسبه ساختمان پلاسکو در مجتمع تجاری نور آن را به مردم معرفی و در رسانه ملی تبلیغ می کردند چنین وضعیتی پیش نمی آمد که همه کسبه از اوضاع نور ناراضی شوند و اقدام به عوض کردن مکان ارزش کنند.

برخی از کسبه آسیب دیده ساختمان پلاسکو که امروز مصادف با آتش گرفتن و فرو ریختن این ساختمان در محل وقوع اتفاق تجمع کرده بودند، گلایه‌هایی از وعده‌های عمل نشده تا

بدقولی ها کسبه را آوره تر کرده است

یکی دیگر از کسبه ساختمان پلاسکو که با چشمانی گریان در میان تجمع کنندگان آمده بود صدای اعتراض اش را اینگونه بلند کرد که من هر روز به این محل می آیم، چراکه داغ بزرگی به دل ما نشست، ولی آوار ساختمان پلاسکو که همه کسبه را آواره کرد به کنار، بدقولی مسئولان، این کسبه را آواره تر کرده هست، آیا که در یکسال گذشته هیچ کس به داد ما نرسید و اگر می گویند که وام گرفته ایم آن را به صورت رسمی و مستند اعلام کنند هیچ کسی وام نگرفته هست. جهت ساخت مجدد ساختمان پلاسکو هم هر روز وعده های جدیدتری می دهند و به ماه های بعدی موکول می کنند.

وی افزود: مسئولان می توانند خودشان تحمل کنند که یک سال درآمد نداشته باشند. می توانند در این یک سال هر شب بدون هیچ درآمدی به منزل بروند؟ مسئولان یک لحظه خودشان را به جای ما بگذارند، ۱۶ شهید آتش نشان و شش شهید از مجموعه پرسنل ساختمان پلاسکو جان ارزش را در این راه از دست دادند. کسی آیا می تواند پاسخگوی وعده ها باشد و بگوید به کدام یک از وعده ها عمل کرده اند؟

اما کاسب دیگری که به گفته خودش حرفی نداشت مرتب می گفت هیچ اتفاقی نیفتاده و هیچ چیز ندارم. ساختمان پلاسکو که فرو ریخت و آوارش بر سر ما خراب شد یک طرف، اسناد، اجناس و پول هایی که در آن اتفاق از دست دادیم از یک طرف و بدهی هایی که روی بدهی آمده و هیچ سندی هم برایش نداریم از یک طرف.

پای درد دل کسبه پلاسکو

مسئولان هر روز از کنار پلاسکوی آور شده است رد می شوند؛ ولی نمی گویند کسبه چطور هستند!؟

یکی دیگر از کسبه پلاسکو که ادعا می کرد خود و برادرش چهار مغازه در ساختمان و برج پلاسکو دارد صدایش بلند شد و گفت: ۶۰۰ کسبه ساختمان پلاسکو که حداقل هر کدامشان ۱۰۰ نفر زیر مجموعه خود داشتند همگی دربه در شده است اند ولی باید پرسید که مسئولین چه کار کردند، مگر ما اختلاس گر هستیم؟ ما کارآفرینیم. همه چیز را خودمان از خودم داشتیم و هیچ چیز از دولت نگرفته ایم. از حق بیمه تا پول آب و برق و گاز را خودمان داده ایم، ولی یک سال است که هیچ کاری به کار ما ندارند و نمی گویند این کسبه چه می کنند؟ در حالی که همه مسئولان روزانه یک بار از اینجا رد می شوند و ساختمان پلاسکو را می بینند.

برخی از کسبه آسیب دیده ساختمان پلاسکو که امروز مصادف با آتش گرفتن و فرو ریختن این ساختمان در محل وقوع اتفاق تجمع کرده بودند، گلایه‌هایی از وعده‌های عمل نشده تا

یکی دیگر از کسبه که به نظر می رسید از نظر شرایط معنوی اوضاع نسبتا بهتری نسبت به بقیه دارد اینگونه صحبتش را شروع کرد که مسئولان خودشان می گویند ایجاد هر شغل ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان هزینه دارد. آن وقت با ۶۰۰ کسبه پلاسکو که هر یک دهها و صدها نفر را زیر مجموعه خود داشتند چه کار کردند؟ این کسبه که انگل اجتماع نیستند همه اینها کارآفرین هستند، آیا مسئولان تاکنون از خودشان پرسیده اند که کارآفرین به چه معنی است و چه ارزشی دارند؟ و آیا نسبت به این کسبه و حدود ۶۰ هزار نفری که به صورت مستقیم و غیرمستقیم با پلاسکونشینان در ارتباط بودند بی تفاوت هستند. باید به همه مسئولان گفت که بیایید و پاسخگوی این اوضاع باشید و باید کسبه را از این بلاتکلیفی در بیاورند اگر آن قسمتی از ساختمان پلاسکو که خراب نشده و قابل سکونت است باید اجازه دهند کسبه در آنجا کاسبی کنند و اگر توانایی سکونت ندارد بیایند اعلام کنند و با انعقاد قرارداد با این کسبه هرچه سریع تر ساخت وساز مجدد را شروع کنند.

اینها بخشی از درد دل کسبه بلاتکلیف ساختمان تخریب شده است پلاسکو که حالا در اطراف شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران پراکنده شده است اند و از اوضاع کنونی و آینده ارزش خبری ندارند.

پای درد دل کسبه پلاسکو

حالا یک سال از آتش گرفتن و فروریختن ساختمان پلاسکو می گذرد و به نظر می رسد مسئولان باید هرچه سریع تر پاسخگوی وعده هایی که دادند و انتظاری که این آسیب دیدگان دارند باشند.

واژه های کلیدی: مجموعه | پلاسکو | مسئولان | ساختمان | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs